STRUMIEN.COM - Strumieñ, B±ków, Drogomy¶l, Pruchna, Zab³ocie, Zbytków - portal informacyjny
  Zaloguj się lub Zarejestruj
Newsy

Newsy

Sport

Muzyka

Felietony

Fotoreportaże

Prasa

Namuzowywanie
 
Gmina Strumień

Położenie geograficzne

Historia

Pomniki II Wojny Światowej

Barwne szkice

Życie gospodarcze

Życie kulturalne

Religia

Nauka i edukacja

Sport

Wędkarstwo

Puby

Jezioro Goczałkowickie

Fontanna solankowa

Mapa
 
Informator

Urząd Miejski

Ważne telefony

Komunikacja

Opieka medyczna

Kalendarz imprez

Kronika Policyjna

Pogoda
 
Moduły

Galeria

Tapety

Ogłoszenia

Księga gości

Twoje konto
 
Sołectwa

Bąków

Drogomyśl

Pruchna

Zabłocie

Zbytków
 
Portal

Bannery

O nas
 
Popularne

E-kartka

Tapeta
 
Wyróżnienia

Katalog Gwiazdor

 
Imieniny

Cyryla i Edwarda


Wszystkiego najlepszego!
życzy portal
www.strumien.com
 
          Według różnych danych z historii Śląska i Małopolski osada Strumień powstała w widłach rzeki Wisły, Czarnego Strumienia i Knajki na przełomie XIII i XIV wieku.
Początkowo w tej osadzie żył rycerz wraz z swoimi ludźmi pilnujący brodu na Wiśle i pobierający cło od przejeżdżających.
W 1480 roku zakupił Strumień Mikołaj Brodecki- marszałek księcia cieszyńskiego, Kazimierza II, od niejakiej Machny Ogrodzieńskiej. Prawdopodobnie z rodu Korniców, gdyż przed nią w latach 1430-1446 właścicielem wioski Strumień był Sobek Kornic. W 1482 roku na wniosek Brodeckiego, Kazdimierz II- książę cieszyński nadał wiosce Strumień prawa miejskie.  
 Rynek i główne ulice zbudowali miejscowi i sprowadzeni przez właściciela nowi mieszkańcy z drewna uzyskanego z lasów książęcych. W tym samym czasie Mikołaj Brodecki odbudował stary, drewniany kościół pod wezwaniem św. Krzyża przeznaczając go na kościół szpitalny, a w nowym miejscu w 1498 roku z budował również drewniany, lecz większy kościół pod wezwaniem św. Barbary. Do pożaru w 1793 roku wszystkie domy i obiekty użyteczności publicznej były drewniane. Ze względu na podmokły teren zalewany dwa razy w roku przez powodzie, obiekty zbudowane w rynku posiadały tzw. podcienia, wyłożone drewnianymi bierwonami. Podobnie wyłożone były główne ulice, dzisiejsza 1 Maja, Pocztowa i ks. Londzina.
  Stwierdzono to w czasie zakładania ciągów wodociągowych i kanalizacyjnych na głębokościach 1,5 – 2,0 m. Po wspomnianym pożarze w 1793 roku, który strawił 73 domy, ratusz, areszt i browar, odbudowano już większość budynków jako murowane. Kilkadziesiąt budynków odbudowano jednak jeszcze w drewnie. Do końca II wojny światowej pozostało ich jeszcze trzynaście. Odbudowane budynki w większości parterowe (nawet w samym rynku) w stylu śląsko-morawskim ustawione były ścianami szczytowymi do rynku lub ulicy. Budynkom stojącym w rynku podniesiono ściany szczytowe tak, że wyglądały jak piętrowe. Budynki piętrowe wschodniej ściany rynku otrzymały w połowie XIX wieku mansardowe dachy. Budynek ratusza wskutek utworzenia w Strumieniu w połowie XIX w. powiatu politycznego i sądowego, do którego włączono 15 okolicznych wsi, został podwyższony o jedno piętro, podwyższono także wierze ratuszową. Wskutek co rocznych powodzi (2-3 razy w roku!), licznych, trawiących często prawie całe miasto pożarów (największy w roku 1572, 1668 i 1793), kilku epidemii, głodu i innych nieszczęść spowodowanych przez przemaszerowujące wojska w okresie wojny 30-letniej, najazdu szwedzkiego, wojen napoleońskich, itp. Strumień, ani okoliczne wsie nie mogły się prawidłowo rozwijać. Pewne ożywienie w życiu miasta i okolicy oraz nadzieję na szybszy rozwój przyniósł przełom XIX i XX wieku. W tym czasie zbudowano: szkołę powszechną budynki klasztoru sióstr „ De Notre Dame”, „Dom Ubogich” z fundacji strumienianki z pochodzenia Anny von Berndt (wyszła za mąż w Wiedniu), żelazny most na Wiśle, a w ślad za nim kolejkę wąsko torową relacji Strumień- Chybie, cegielnię i młyn parowy oraz elektryfikację miasta
(1932-35). Jednak nadzieje na szybszy rozwój Strumienia zaczęły się rzeczywiście spełniać w drugiej połowie XX w. po odbudowaniu zniszczeń jakie Strumieniowi przyniosła II wojna światowa.


Most na Wiśle

Klasztor sióstr De Notre Dame

Pomnik w parku


Prawa autorskie © STRUMIEN.COM - Strumieñ, B±ków, Drogomy¶l, Pruchna, Zab³ocie, Zbytków - portal informacyjny Wszystkie prawa zastrzeżone.

Opublikowane: 2005-11-22 (16126 odsłon)

[ Wróć ]
Content ©


Portal Miasta i Gminy Strumień
Created by Damiano
PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.04 sekund

:: phpib2 phpbb2 style by phpbb2.de :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::